Село Високе 103,9 кілометр (16 випуск)

Подільське радіо представляє інтернет-версію проекту про подорожі Вінничиною, “103,9 кілометр“.

«Туристичний навігатор” реалізується в рамках Конкурсу міні-грантів “Громада своїми руками” за фінансової підтримки ДТЕК Енерго.

 

Куди поїхати на вихідні, де побачити цікаві місця та зарядитися емоціями на робочий тиждень ви дізнаєтесь на нашому сайті та в ефірі Подільського радіо, слухайте “103,9 кілометр“ у вівторок та середу о 8.20 та  четвер і п’ятницю о 16.20.

Матеріал підготувала Людмила Червонецька.

Слухати Туристичний навігатор:

 

Сьогодні ми завітаємо у село Високе.
Високе — село в Україні, у Тульчинському районі (колишній Томашпільський район ) Вінницької області. Входить до складу Вапнярської ОТГ.
Таку назву село отримало у 1964 році, як одне з найвищих сіл на Поділлі.
Більша частина села розміщена на рівнині, менша – в ярах. Річкових вод немає, оскільки тут проходить вододіл Дністра та Бугу. відкрита висока місцевість, багата на ліси та сади, а також відсутність болотистих територій роблять повітря чистим та цілющим для здоров’я.
Справжньою окрасою Високого є журавель над криницею та літак, що приземлився біля ставка у самому центрі населеного пункту – з великими турбогвинтовими двигунами та навіть кабіною з гарматами ближче до хвоста авіамашини.

Перший хто чує про це або побачить фото цього літака відразу задається питанням: «А чого він там забув?». Тоді, коли у Вінниці на початку 90-х два літаки-постаменти порізали на метал, а тут й досі залишився. І це просто пасажирський літак радянського періоду, а військовий літак.
З’явився він тут на початку 90-х. Директор місцевого господарства Іван Спориш “випросив” його у командира військової частини, яка дислокувалася у Городку. Старі літаки там вже починали різати на металолом. «Випрошений» Споришем літак встановили для вшанування пам’яті загиблих воїнів-афганців. Адже саме цей літак перевозив радянських солдатів з Афганістану на батьківщину.
Літак виглядає дуже живописно – фюзеляж пілотів ніби як нависає над водною гладдю. Ми запитали у кількох місцевих, звідки тут цей артефакт, але одні лише хитали головою, а інші розповідали, що це передали військові. Нібито тут колись було військове містечко неподалік, і армія передала селу цей списаний літак. Кажуть ,що тут люблять фотографуватися молодята, святкують Івана купала. Наче навіть хотіли відкрити ресторан, але далі розмов справа не пішла.
Є ще і така історія літака: Ан-12 б/н 36 в селі Високе

Вказаний літак був навчальним стендом для 50 школи молодших авіаційних спеціалістів у смт. Вапнярка Вінницької обл., яку розформували в кінці 1980-их. рр. При цьому наявна авіаційна техніка (4 – Ту-16, Як-28, Як-27, Су-7, Су-17, МіГ-21, Ан-8, Ан-12, Мі-6, Мі-4, Мі-2, Мі-8, Мі-24), у зв’язку з розформуванням частини, підлягала утилізації.
У 1990 році голова місцевого колгоспу Іван Спориш, з метою вшанування пам’яті загиблих воїнів-афганців, “викупив” Ан-12. За допомогою трактора літак по частинах транспортували до села Високе, де його встановили біля ставка в якості пам’ятника.
Добратися до села Високе можна з Ладижина за 1 год 20 хвилин.

Інформаційна служба Подільського радіо.

Будь-яке копіювання з цього сайту без вказування авторства суворо забороняється! Посилання на матеріал є обов’язковим ©