Ладижинська середня школа №1 103,9 кілометр (8 випуск)

Подільське радіо представляє інтернет-версію проекту про подорожі Вінничиною, “103,9 кілометр“.

Проект «Туристичний навігатор” реалізується в рамках Конкурсу міні-грантів “Громада своїми руками” за фінансової підтримки ДТЕК Енерго.

Куди поїхати на вихідні, де побачити цікаві місця та зарядитися емоціями на робочий тиждень ви дізнаєтесь на нашому сайті та в ефірі Подільського радіо, слухайте “103,9 кілометр“ у вівторок та середу о 8.20 та  четвер і пятницю о 16.20.

103.9 км завітає до  Ладижинської середньої  школи №1 . Цей навчальний заклад з цікавою історією минулого і сьогодення.

Слухати туристичний навігатор:

Перша Ладижинська середня школа – праматір, патріарх освітянських закладів сучасного міста Ладижин.

В давні часи навчальний заклад в Ладижині був і гарнізонним і парафіяльним і в свій час міністерським училищем, де навчали не тільки грамоті а й столярно токарній та слюсарно ковальській справі. І про це розповідає вчитель історії школи Олена Калевич:

В 1721р. в Ладижині була створена кантонійська школа (гарнізонна), яка готувала солдатських синів до військової служби. Ця школа була передана військовому поселенню (Ладижину) в 1824 році, а в 1856 році ліквідована.
У 1859 році школа стає парафіяльною, навчаються в ній тільки хлопчики.
1877 рік – школу перетворюють в однокласне міністерське училище, а через 18 років училище стає двокласним. При двокласному училищі було ремісниче відділення з столярно-токарним та слюсарно-ковальським відділенням.

В 1897 р. відкрито школу грамоти для дівчаток – дочок заможних мешканців міста.
У 1909 році Гайсинське земство, до якого належав тоді Ладижин, ухвалило рішення про будівництво школи  по Онуфріївській вулиці (нині вул.Леніна). Так, об’єднавши новозбудовані корпуси – приміщення по вулиці Слобода та приміщення старого корпусу, – у 1917 році розпочинає роботу Ладижинська школа. Це була вища початкова.
Таким чином, після революції в Ладижині діяло дві початкових школи (заводська та слобідська) і одна семирічна.

У 1935 році відкрито середню школу, яка діє і зараз.  Це перша середня школа.

У 1937 році (через два роки  після відкриття ) вона розмістилась в приміщенні перебудованого костьолу (Мурований костел Успіння Присвятої Діви Марії був збудований у 1823 році за кошти Собанських на місці дерев’яної каплиці, яка була споруджена С.Потоцьким у 1797 році)

У школі було 28 класів, з них: 12 – перших – четвертих, 11 – п’ятих – сьомих, 5 – восьмих – дев’ятих, і 8, 9, 10 клас вечірньої школи. Навчалось близько 900 учнів, і знання їм давали 40 учителів.

 

Школа мала гарно облаштовані кабінети, понад 10 тисяч книг нараховувала її бібліотека, працювали різні гуртки, було 2 оркестри – духовий і струнний.

Але війна знищила все!

Після визволення Ладижина загальними зусиллями дітей, батьків, учителів школу було відбудовано.
Школа була єдина на селі і знаходилась у двоповерховому корпусі колишнього костьолу в центрі Ладижина. В ті далекі 50-і роки в ній працював невеликий дружній педагогічний та учнівський колектив. У приміщенні головного корпусу навчались лише середні та старші класи, а початкові класи навчались у приміщеннях по вулицях Слобода, Леніна та Поштова

В 1963 році Ладижинська школа випускала свій першій одинадцятий клас! Був лише один випускний клас, всього 24 випускники, проте багато з них стали студентами вузів, а 5 учнів обрали професію вчителя. Випускники школи тих далеких 60-х, крім атестата зрілості, одержували документ про отримання професії шофера, тракториста та штукатура-маляра.

 

Квітень 1968 року. З усіх кінців Радянського Союзу з’їхалися люди на будівництво Ладижинської ДРЕС. В новий 1968 – 69 навчальний рік школа прийняла дуже багато нових учнів. Вона була переповнена, було по 4 паралельних класи. Не вистачало приміщень, школа працювала в дві зміни. Лише пізніше, коли вступила в дію школа №2, наша розвантажилась та стала працювати в нормальному режимі. Протягом 1969 – 1970навчального року і в наступні навчальні роки в школі навчалось 820 – 900 учнів І-ХІ класів. Але приміщення  було старе, в головному корпусі мали змогу навчатися лише декілька старших класів, а більшість класів знаходилася у старих, мало придатних для навчання приміщеннях, зимою навіть холодних (опалювались однією грубкою на цілий клас). А про справжній спортзал, майстерні, хімічний та фізичний кабінети учні могли лише мріяти. Виникла гостра потреба в будівництві нової школи. Її будівництво взяв на себе (на той час в зеніті слави) ферментний завод. Будувалася школа  швидкими темпами, і вже новий 1977 навчальний рік учні розпочали в новому приміщенні.

Першого вересня 1977 року директор школи Заховайко Г.Д. урочисто відкрив двері нової школи.

Нині за кермом школи Генадій Конопелько. І тут відбуваються досить цікаві події.  Крім шкільного процесу, тут працює шкільне лісництво,   за грантові кошти в проєкті «Місто своїми руками» створено сучасну студію звукозапису, а ще є класи на дворі.  «Еко країна під відкритим небом –  альтернатива шкільним кабінетам», так називався проект ще одного гранту ініціативної групи Ладижинського навчально виховного комплексу №1 . Там  учні весною та восени, мають можливість займатися на свіжому повітрі.

Подільське радіо шукає нові цікаві місця. Телефонуйте і пишіть нам.

 

 

Інформаційна служба Подільського радіо.

Будь-яке копіювання з цього сайту без вказування авторства суворо забороняється! Посилання на матеріал є обов’язковим ©