Час діяти
Коли знаходяться можливості – народжуються круті проєкти!
Зміни у громадах не відбуваються самі собою. Їх реалізують люди: активісти, держслужбовці, вчителі, молодь. Вони беруть на себе відповідальність, бачать можливості та інструменти для втілення ідей.
Минулого тижня у Ладижині відбулась підсумкова зустріч за результатами реалізованих проєктів Благодійного фонду “МХП-Громаді” – “Роби своє”, “Час діяти, Україно!”, “Громадський бюджет” та “Підтримка малого підприємництва”, що проводяться на території нашої громади.
Варто наголосити, що цей захід був не так звітом, а як обміном досвідом і демонстрацією найкращих локальних ініціатив, втілених в життя територіальних громад.
Відкрила захід директорка Фонду “МХП-Громаді» Тетяна Волочай. У своєму виступі вона, зокрема, відзначила вмотивованість переможців конкурсів та їх готовність діяти й розвивати свої громади попри війну та всі виклики.
– Доки військові тримають фронт, ми тримаємо тил. І робимо все, аби життя дітей, родичів та близьких наших захисників було якіснішим попри всі виклики й тривоги. Військові, які повернуться, мають побачити, що поки вони нас захищали, ми дбали про їхні громади, родини й готові зустрічати їх у комфортних хабах. Діти здобувають якісну освіту, займаються в сучасних спортивних залах та інших локаціях, які з’являються в наших містах і селах. Дякую всім головам територіальних громад, керівникам МХП-Громаді, ініціативним людям, які дають можливість Фонду робити такі гарні проєкти, – сказала пані Тетяна.
Із вітальним словом до присутніх звернувся виконувач обов’язків міського голови Ладижина Олександр Коломієць.
Насамперед очільник нашої громади подякував компанії МХП та благодійному фонду “МХП-Громаді” за постійну підтримку важливих проєктів та щиру залученість. Адже не так важливо допомогти людині й принести їй бажане, як дати «вудочку» та навчити ловити «рибу». І благодійний фонд «МХП-Громаді» це робить своїми грантовими конкурсами. А завдяки ініціативі та небайдужості мешканців громади ці ініціативи вдало реалізуються. Також пан Олександр запевнив, що міська влада завжди готова до плідної співпраці заради розвитку громади.
Своєю чергою перед присутніми тримала слово Мар’яна Нарожна, депутатка Вінницької обласної ради, яка також була присутньою на заході. Зокрема, вона відмітила професійність та велику підтримку працівників Фонду, які переживають за кожен проєкт і постійно знаходяться на зв’язку та допомагають в їхній реалізації.
Звернувся до переможців конкурсів і директор ПрАТ “Зернопродукт МХП” Володимир Прокопчук:
– Приємно, що велика кількість людей бере участь у проєктах, які проводить наш стратегічний партнер БФ «МХП –Громаді». Це свідчення того, що їм небайдуже, і попри війну, вони прагнуть розвиватися та розвивати громади, де проживають. МХП підтримує таких ініціативних та креативних мешканців. Ми розуміємо, що це нові робочі місця та додаткові надходження в місцеві бюджети. Хочу зауважити, що нині спрямовуємо більше уваги на ветеранів і членів їхніх родин, підтримуємо їхні ініціативи, дбаємо про них. Ми й надалі працюватимемо над продовольчою безпекою держави та підтримуватимемо захисників і захисниць й спільно наближатимемо Перемогу.
Про діяльність Фонду у 2023 році розповів Петро Андрієць, керівник групи соціального розвитку. А про підсумки реалізованих у минулому році проєктів та плани на 2024 рік повідомив Володимир Панченко, керівник відділу національних проєктів Фонду “МХП-Громаді”.
Опісля переможці конкурсів соціальних ініціатив “Роби своє” та “Час діяти, Україно!” поділилися успішним досвідом впровадження своїх ідей. А про вдалі приклади реалізації ініціатив конкурсів “Громадський бюджет” та “Підтримка малого підприємництва” розповіла Альона Фадієвська, керівниця Агенції місцевого економічного розвитку м. Ладижин.
Переможці конкурсів «Роби своє» – це підприємці, які в складні часи не просто працюють, а продовжують шукати можливості для розвитку. Підтримка від великого бізнесу допоможе їм продовжувати свою справу далі. А це значить, що у громадах буде більше локацій для комфортного проведення часу, нові робочі місця, надходження у місцеві бюджети.
Один із наймолодших переможців конкурсу бізнес-ідей «Роби своє» – 25-річний ладижинець Дмитро Гринь. Його проєкт «Тепличний комплекс «TrueBerry» створений не за віком виважено і свідомо. Юнак наразі здобуває четверту освіту, працює в агросфері на одному з підприємств МХП та запустив власну справу.
Як зізнався Дмитро, перших його дві освіти – енергетика та інженерія – були про пошук. А потім він зрозумів, що найближче йому – аграрний напрям. Тому зараз поглиблює знання саме в агросфері.
– Після проходження практики за кордоном, я збудував вдома дві теплиці загальною площею 168 м2. За голландською системою на горбах у закритому ґрунті посадив 1400 кущів полуниці. За сезон зібрав біля 400 кг ягід, які реалізував у Ладижині через соцмережі, – розповів молодий бізнесмен. Як він каже, взяти участь у конкурсі вирішив з метою розширити свій бізнес і продовжити сезон: вирощувати полуницю різних сортів з різними термінами дозрівання.
Щоб відродити гончарне ремесло в громаді, активісти Жмеринщини подали на конкурс «Час діяти, Україно!» проєкт творчої майстерні «Жме-Ринка». На виграні 96 тисяч гривень вони придбали електричне гончарне коло, електричну піч для випалювання, глину, зробили ремонт приміщення. І вже на літо команда запланувала великий навчальний курс для місцевих жителів, ВПО та людей з інвалідністю, які зможуть стати справжніми майстрами при творчій майстерні «Жме-Ринка» і популяризуватиме гончарство.
Конкурс «Громадський бюджет» – чудовий інструмент, який дозволяє будь-якому мешканцю нашої громади виграти грант на важливу соціальну ідею. Приклад тому – проєкт «Спортивна мрія спортивної родини «Академічне веслування».
Ладижинські спортсмени, серед яких – члени національної збірної, переможці чемпіонатів України та світу, впродовж останніх двадцять років займалися на старих човнах, яких до того ж на всіх не вистачало.
І ось завдяки конкурсу «Громадський бюджет» мрія юних веслувальників здійснилася! На 200 тисяч гривень, які вони отримали в рівних частках із місцевого бюджету та благодійного фонду «МХП-Громаді», команда відділення академічного веслування придбала новий човен та аксесуари. Завдяки крутому човну вихованці Наталі Топалової зможуть тренуватися, а отже є сподівання, що згодом в різних країнах світу звучатиме гімн на честь наших переможців.
Ладижинець Михайло Багнюк подав на конкурс з підтримки малого підприємництва свою бізнес-ідею – «Лавандова мрія». Наразі чоловік перебуває на військовій службі, тому проєкт презентувала його дружина Ольга.
Як розповіла жінка, їхня «лавандова команда» – це вони з Михайлом та їхніх двоє дітей. Всі у сім’ї Багнюків дуже люблять рослини, тож вирощування лаванди для них не просто бізнес, а хобі, яке приносить задоволення та прибуток.
– Вирощувати лаванду почали дев’ять років тому, коли посадили перші саджанці. Наразі їх більше 4 тисяч, – каже Ольга Багнюк. – Лаванда – це дуже ароматна рослина, але квітне усього два-три тижні, а потім перетворюється на сухоцвіт. Ми хотіли зберегти всю користь рослини і вирішили розпочати виробництво лавандової олії. Першу партію зробили з минулого урожаю.
Наразі родина Багнюків планує розширити площі лавандових плантацій. Цьогоріч засадять їх молодими рослинами На отримані грантові кошти закупили необхідне обладнання, тару для олії та екологічні добрива.
– Дуже вдячна міській владі та «МХП-Громаді» за можливість втілювати цікаві ініціативи і бути корисними своїй громаді. Поруч із такими партнерами надійно й натхненно. А це мотивує робити нові добрі справи разом із людьми і для людей, – каже пані Ольга.
Досягненням успішних результатів проєктів у 2023 році є ефективна взаємодія бізнесу, влади та громади. Надзвичайно важливо, що в такі складні часи, коли в країні йде війна, українці не просто тримаються, а об’єднують зусилля та реалізовують нові проєкти, які покращують життя мешканців громад.
Отже, підсумки підбито, ініціативи реалізовано, та попереду – новий проєктний рік з новими можливостями. Тож якщо маєте цікаву ідею і потребуєте фінансування – не гайте часу і беріть участь у конкурсі!