Природа благає – не паліть суху траву і опале листя.

Пройдуть весняні дощі, вигляне сонечко і закипить робота в садах і на городах. Поряд з цим, на превеликий жаль, люди почнуть підпалювати суху траву, знищуючи все живе і завдаючи шкоди власному здоров’ю. Тому Ладижинський навчально-консультаційний пункт з питань Цивільного захисту та безпеки життєдіяльності населення Вінницького НМЦ надає роз’яснення якої шкоди ми наносимо природі і собі та яка  адміністративна та кримінальна відповідальність може бути за дане порушення

Шкода від спалювання листя і сухої трави — різностороння і має негативні наслідки як для здоров’я людини, так і для природи. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Наприклад, у тліючих без доступу кисню листі та траві виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини онкологічні захворювання. З димом у повітря також вивільняються діоксини — одні з найотруйніших для людини речовин.

Крім того, знищується вся корисна мікрофлора грунту, насіння та паростки рослин, трав і квітів, що вже починають проростати. Гинуть  комахи і їхні личинки, лялечки, а також гнізда птахів і різних тварин. Ось яка величезна шкода  спалювання сухої трави.

Протягом тільки одного дня в кінці березня у Вінницькій області сталось 27 загорянь трав, чагарників, очерету та сміття. Випадки займань зафіксовані в усіх районах області, внаслідок чого знищено понад 40 гектарів сухої рослинності.14 квітня, на Вінниччині надзвичайники 20 разів гасили пожежі в екосистемах, що виникали через підпал сухої трави та сміття. У результаті чого знищено територію на 12 гектарах. А скільки загинуло живих організмів!!! І це при тому, що майже щодня ідуть дощі.

За подібні дії  відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне спалювання рослинних решток на громадян накладається штраф у сумі від 3 060 до 6 120 грн., а на посадових осіб від 15 300 до 21 420 грн.

Бажаю миру, мудрості і здоров’я. Не завдавайте шкоди довкіллю, а значить і собі.

Завідувач   НКП   Василь Вітюк